17. Marie

Snít nestačí. Je třeba si sny i plnit.
~ Marie Curie-Skłodowská
Dnes jsem otevřela rozpracovaný obrázek Marie Curie-Skłodowské. Chtěla jsem ho dokončit a večer publikovat, ale nějak mne zasáhl v této podobě. Nechce se mi do něj dál sahat. Za mne je v něm vše, co v něm být má
.
Taky jsem tu měla nachystaný text o ženách ve vědě. O tom, jak jsem si kdysi vybírala školu a máma mě varovala, že jako žena ve vědě bych celý život tancovala mezi vejci. Protože pokud chci prorazit „skleněný strop“, budu muset být zdaleka nejlepší. A současně si hlídat své vize a nápady. A přitom zůstat týmovým hráčem. A taky mít trochu toho štěstí. Tak. K tomu tu mám pár slov o paní Curie, která ten strop prorazila už v předminulém století. Nesporně byla nejlepší a byla schopným týmovým hráčem. A navíc – měla štěstí na skvělé lidi kolem sebe. Další hráč z jejich týmu, Pierre Curie, odmítl přijmout Nobelovu cenu bez toho, aby ji dostala i ona. Co by za to dala taková Mileva Marićová. Na druhé straně, Marie dala vědě úplně všechno. Včetně svého zdraví a života… A vůbec, co já tady vymýšlím, když to už dávno přede mnou a daleko líp napsal Karel Čapek.

„Žádné okázalé hrdinství, žádné vládnutí nad lidmi a dějinami; jenom trpělivá laboratorní páračka a piplavé pokusy s divnou smolincovou rudou, které je na celém světě jen hromádka; a přece co to je, co je proti tomu sláva potentátů a diktátorů; co je proti tomu celá slavná Francouzská akademie, která sama sobě neprokázala tu čest zvolit za svou členku drobnou šedivou paní s tělem rozleptaným paprsky, jež pomohla uvést do světa lidského vědění! […] Paní Curie-Skłodowská je z těch mála lidí, kteří změnili svět. Paní Curie-Skłodowská se zasloužila o svět.“
Karel Čapek, LN, 6. 7. 1934
...
  1. Leonard Susanna. Marie Curie-Skłodowská: odvaha snít : životní osudy výjimečné osobnosti světové vědy. Praha: Ikar, 2022. ISBN 978-80-249-4723-5.

Komentáře