Starobylou Rosslynskou kapli u Edinburghu známe z Da Vinciho kódu. Jedno z jejích tajemství se podařilo před 7 lety odkrýt učiteli hudby Thomasu Mitchellovi a jeho synovi Stuartovi (pianista). Jejich objev skrytý 600 let v kamenných lomených sloupech je označován jako „svatý grál hudby“.
Thomase zaujaly sochy andělů a stovky složitě vyřezávaných krychlí umístěných v obloucích části zvané Lady Chapel. Vzhledem ke svým zkušenostem získaným během korejské války a jeho celoživotní znalosti klasické hudby, ho napadlo porovnat obrazce na krychlích s kymatickými obrazci (tj. obrazce, které vytváří písek na membráně při určitých zvukových frekvencích). Další nápovědou byly sošky andělů s hudebními nástroji, přičemž někteří byli seskupeni jako pěvecký sbor. Thomas: „… Ale jeden anděl mi dělal největší problém. Držel něco, o čem jsem si nejdřív myslel, že je to hudební nástroj ztracený v mlhách času. Teprve když jsem si uvědomil, že drží noty, plán hudební kompozice, uvědomil jsem si, že se dívám na tajný kód části notového zápisu…“
Otec se synem začali obnovovat vzory na každé z kostek a postupně oživili „zmrazenou hudbu“, kterou Stuart později nazval „The Rosslyn Motet“. Pro její reprodukci použil autentické středověké nástroje, pro sborové části slova z chvalozpěvu na sv. Jana Křtitele (převzata z Matouše ve Starém zákoně), protože kaple je sv. Matouši zasvěcena.
A zde ji máme:
Po staletí byli alchymisté i vědci přesvědčeni, že Rosslyn je klíčem k mnoha různým oblastem poznání.
„Myslíme si, že jsme odhalili jeden obzvláště fascinující kód, i když jsme přesvědčeni, že Rosslyn má mnoho dalších.“
Jaká asi tajemství, poselství, hudba jsou skryty v našich chrámech?
Zdroj: Stuart Mitchell – Decoding Roslyn Chapel
Obrázek: Fotobanka Pixabay